Yeşilçay bildiğimiz siyah çay ile aynı bitkinin en üst yapraklarından elde edilir ancak fermante edilmeden hazırlanması açık yeşil rengini korumasını sağlamaktadır.

Doğru tüketilmesi durumunda kilo vermeye, ödem atmaya, dikkat toplamaya. enerjik olmaya ve sakinleşmeye yardımcı olabileceği öne sürülmektedir. Yeşilçayın ödem söktürücü olduğu ve vücudumuzda biriken fazla suyu söktürerek kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Yeşilçayın içeriğinde kateşin, kafein, çeşitli mineral ve polifenoller bulunmaktadır. Bu içeriğiyle yeşilçay C vitamininden daha güçlü bir antioksidan olup vücudu koruyup güçlendirmektedir.

Yeşilçay içerdiği kafeinin etkisi ile uyarıcı etki göstermektedir. Bu sebeple uykudan hemen önce içilmesi tavsiye edilmez. Günün diğer saatlerinde tüketimi uygun olup günde 4 bardaktan fazla kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Yeşilçay demlenirken porselen demlik tercih etmek daha iyi bir tat almak tercih edilebilir. Demlik içerisine 3 kaşık yeşilçay ve üzerine 5 çay bardağı su eklenir. Tercihinize göre tarçın, yasemin veya limon kabuğu eklenebilir. Demlik ocakta kısık ateşte kaynayana kadar beklenir. kaynadıktan sonra ocak daha da kısık ateşe getirilip 15 dakika demini alması beklenir. 15 dakika sonra yeşilçay içime hazır hale gelir.