Sarı kantaron neredeyse dünyanın her bölgesinde yetişen bir bitkidir. Halk dilinde kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir. İçerisinde faydalı birçok etken madde olan kantaronun en ön önemli etken maddesi Hiperisin olarak adlandırılır.

Kantaron eski çağlardan beri antidepresan etkisi sebebiyle ruhsal ve psikolojik sorunlar için kullanılmıştır. Sinirleri yatıştırır, hayata daha olumlu bakmayı sağlar, depresyona iyi gelir, stres ve strese bağlı uykusuzluk sorunlarında yardımcıdır. Özellikle ülkemizde bu sebeplerle kullanımı son zamanlarda hayli artmıştır. Dahili olarak kullanımı için ; bitki çayları, kapsüller, tabletler ve sıvı ekstraktlar üretilmektedir.

Kantaron çayının cilde iyi geldiği ve hücre yenileyici bir özelliği olduğu da bilinmektedir.
Kantaron çayının antiseptik bir özelliği bulunmasından mikrop ve bakterilere karşı tüm vücudu korur ve var olan iltihapların giderilmesini sağlar.

Mide yaralarını iyileştirici özelliği vardır.

Bitkinlik ve yorgunluğa iyi gelir.

Kantaron bitkisi dahili olarak kullanıldığında bir çok faydası olduğu gibi harici kullanımda da cilt bakımında bir çok faydası vardır. Bunların en bilineni iyileştirici etkisi ve yanıkların tedavisinde kullanılmasıdır. Yağ ve krem formunda hazırlanan ürünler kozmetik, cilt bakımı, ağrı giderici gibi bir çok alanda kullanılır.

Uçukların iyileşmesini sağlar.

Varislerin azalmasına yardımcı olur.

Hücre yenileyici özelliği sayesinde güneş ve cilt lekelerinden dolayı meydana gelen lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Baş ağrısı durumunda başa masaj yaparak ağrının hafifletilmesini sağlar.

Ciltteki renk eşitsizliklerinin giderilmesine yardımcı olur.

Ciltteki yaşlanmayı geciktirir ve aknelerden kalan izlerin geçirilmesine yardımcı olur.

Cildin daha parlak ve güzel görünmesine yardımcı olur.

Cilt yüzeyinde oluşan morlukların çok kısa bir süre içinde geçirilmesine yardımcı olur.

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Saç dökülmesini önler.

Pişik sorununu önler.

 

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Demlenir?

Kaynar suyun içine 2 ya da 3 kaşık kurumuş sarı kantaron eklenir, 10 dakika dinlendirildikten sonra süzülerek bir bardağa alınır. Hazırlanan çay bal ve limon ile lezzetlendirilerek tüketilebilir. 
Hamile ve Loğusa kadınlar bu çayı tüketmemelidir. Ayrıca çok fazla tüketilmemelidir. Günlük 2 bardak kantaron çayı tüketimi yeterlidir.

Kantaron Yağı Nasıl Hazırlanır ?

Kantaron yağı kantaron otunun bitki, çiçek ve sapının kurutulması ile elde edilmektedir. Kurutulduktan sonra parçalara ayrılır ve bir kavanoza koyulur. Fakat bitki mutlaka eller ile parçalara ayrılmalıdır. Makas veya bıçak kullanılmamalıdır.

Daha sonra kavanozdaki kantaron bitkisinin üzerine saf zeytinyağı eklenir. Kavanoz bir tülbent veya temiz bir bez ile kapatılır ve 5 gün beklenir. 5 gün sonra bez veya tülbent kaldırılır ve kapağı sıkıca kapatılır. 40 veya 45 gün güneşte bekletilir ve kavanozun hava alması engellenir. Bekleme aşamasında arada bir kavanoz ters düz edilerek karıştırılmalıdır. Sürenin sonunda kırmızı renge dönüşen yağ süzülür ve koyu renkli bir şişeye konulur. Güneş almayan bir ortamda saklanır.