Kedi Otu (Valerian Root) Nedir ?

Kediotu eski zamanlardan beri tıp alanında kullanılan şifalı bitkilerdendir. Çiçekleri ve kökleri ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Çiçekleri esans yapımında, kökleri ise uyku sorunları ve rahatlatıcı etkileri sebebiyle dahili olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra menopoz, adet öncesi sendromları , baş ve kas ağrılarına iyi geldiği kaynaklarda yer almaktadır. Kedi otu ekstraktları kapsül formunda veya sıvı formunda tüketilebilir. Ayrıca kediotu çay şeklinde de kullanılmaktadır. Uyku sorunları için kediotu kullanılacaksa uykudan yarım saat önce tüketilmelidir. 

Kediotu Avrupa ve Asya kıtalarına özgü bir bitkidir. Ülkemizde Kars, Ağrı, Van ve Erzurum bölgelerinde bulunur 250 den fazla çeşidi bulunmaktadır.

Kediotunun Faydaları Nelerdir ?

Kediotu genel olarak uykusuzluk ve gerginliklerin azaltılması için kullanılır. Bunun yanında migren, baş ağrısı, anksiyete, huzursuz bacak sendromu gibi pek çok rahatsızlığa iyi geldiği kaynaklarda yer almaktadır. Tüm bunların yanında kedi otu doğal bir ağrı kesicidir aynı zamanda kalp sağlığına da olumlu etkileri vardır.

Kediotu Nasıl Kullanılır ?

Kediotu bitkisinden elde edilen özler ile üretilen ekstrakt kapsüller ve sıvı ekstraktlar belirli mg ve dozlarda satışa sunulmaktadır. Tavsiye edilen kullanım şekli genelde ambalaj üzerinde yer almaktadır. Bunun yanında özel durumlarda doktor tavsiyesi ile de kullanım şekli ve adedi belirlenebilir.

Diğer bir yöntem ise kedi otunu çay halinde tüketmektir. Sıcak suyun içerisine kediotu kökü eklenerek yarım saat demlenmesi beklenmelidir. İçmeden önce tatlandırmak için tarçın, bal veya şeker kullanılabilir. Sade tüketilmesi tadının acılığından ötürü pek tavsiye edilmez. Demleme yapılan suyun sıcaklığı 75-80 derece olmalıdır. Daha yüksek sıcaklıklar kediotunun besin değerini düşürebilir.