Ginseng Nedir ?

Ginseng eski zamanlardan beri Çin tıbbında kullanılan bitki türlerinin ortak adıdır. Çok geç büyüyen ginseng bitkisi etken maddelerini köklerinde barındırır. Köklerinden ayrıştırılan ekstreler besin takviyelerinde kullanılır.

En meşhur ginseng türleri Amerikan Ginsengi ve Kore Ginsengidir. Bu türlerle hazırlanan besin destekleri gerginliğe karşı vücudun toleransını arttırmaya yönelik ve enerji seviyesi artışına olanak sağlayan bitki ekstraktlarıdır. Bu ekstraktlarda genellikle ginseng bitkisinin kök kısımlarında bulunan etken maddelerden faydalanılır. Ginseng bitkisinin etken maddesi de ginsenoitler olarak adlandırılır.

Ginseng Bitkisinin İnsan Vücuduna Ne Gibi Faydaları Vardır ?

1-) Özellikle yoğun çalışma temposunda çalışan kişiler için yorgunluğun azaltılması ve enerji seviyesinin arttırılması amacıyla kullanılabilir.

2-) Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için çok doğru bir tercihtir. Özellikle Amerikan Ginsengi kullanan kişileride grip, nezle, soğuk algınlığı görülmesi çok nadir gözlemlenmiştir.

3-) Yüksek konsantrasyon gereken işlerle uğraşanlar ve ileri yaştaki kişiler için konsantrasyonun arttırılması amacı ile kullanılır. Özellikle Ginkgo Biloba bitkisi ile birlikte hazırlanan kombinasyonları çok faydalıdır. Unutkanlık gibi sorunlarında önüne geçebilir.

4-) Ginseng çok güçlü antioksidanları bünyesinde barındırır dolayısıyla bireylerin antioksidan kapasitelerini arttırır.

5-) Ginseng bireylerin kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesini sağlar. Diyabeti olan ve olmayan kişilerde insülin üreten hücreleri korur.

6-) Erkekler için erektil disfonksiyonu iyileştirebilir, ereksiyon problemlerinin önüne geçebileceği gibi daha kuvvetli ereksiyon olmaya olanak sağlayabileceği belirtilmektedir.

Ginseng Bitkisi Nasıl Kullanılır ?

Ginseng bitkisi çiğ olarak tüketilebildiği gibi çok sert kökleri olması halinde buharda hafifçe yumuşatılarak tüketilebilir. Bunun dışında çay, macun , kapsül ve tablet halinde hazır satışa sunulan ürünlerde tercih edilebilir.