Ginkgo Biloba yaprakları yelpaze şeklinde , bin yıl kadar yaşayabilen, yeryüzündeki en eski ağaç türlerinden olan , anavatanı Çin, Kore ve Japonya olan bir ağaç türüdür. Sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin keşfedilmesiyle son 300 senedir Avrupa ve Amerika'da da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Ginkgo biloba yapraklarının ana kullanım amacı, Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere; genelde hafıza bozukluklarıdır. Özellikle de yaşlılarda; beyinde kan akışı azalmasına bağlı görünen rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Hafıza kaybı, baş dönmesi, konsantrasyon güçlükleri ve duygudurum bozuklukları Ginkgo Biloba'nın  ana kullanım alanlarıdır.

Bunların yanında Ginkgo Biloba'nın kullanıldığı diğer alanları sıralayacak olursak;

 - Günde iki fincan ginkgo biloba çayı, bronşit ve astım ataklarını hafifletebilmektedir. Ginkgo biloba yaprağı çayı, istikrarlı olarak tüketildiğinde ise; bronşları açmaya yardımcı olabilmektedir.

  - Ginkgo biloba, son yıllarda depresif sorunların giderilebilmesi için de kullanılmaktadır. Nitekim ginkgo biloba özü; merkezi sinirleri etkileyebilecek ölçüde bileşenler ve asitler içermektedir. Ginkgo biloba çayı, migren ağrılarına deva olabilmektedir.

  - Ginkgo biloba, E vitamini açısından da oldukça zengindir. Cilt sağlığının korunmasına da destek olur.

  - Ginkgo biloba, felç geçirme riskini ciddi ölçüde azaltmaktadır. Kan pıhtısı oluşumunu azaltarak, kişinin felç geçirme riskini düşürür. Aynı zamanda ginkgo biloba çayı, hasarlı beyin hücrelerinin iyileşmesini de sağlamaktadır.

 - Ginkgo biloba çayının, antioksidan özelliği vardır. Vücuttaki hücreleri, serbest radikallerin zararlı tüm etkilerinden korur. Aynı zamanda, hücreleri onarır.

  - Gingkgo biloba çayı, gözlere çok faydalı bir çaydır. Gözlere olan kan akışını arttırdığı ve bunun sonucunda, kornea ve retinaya gelebilecek zararları da önlediği belirtilmektedir.

  - Ginkgo biloba çayı, saç dökülmesini azaltabilmektedir. Erkeklerde sıklıkla rastlanan kellik sorunu için de, faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

  - Ginkgo bilobanın, enerji verici bir özelliği vardır. Ginkgo Biloba çayını, sabah ve akşam demleyip günde iki bardak içmek; bünyeyi zinde tutar.

  - Ginkgo biloba yaprağı çayının tüketimi, kansere riskini de azaltabilmektedir.