Elma Sirkesi Nedir ?

En fazla tüketilen sirke çeşitlerinden olan elma sirkesi esasen elma suyunun fermante edilmesiyle elde edilir. Modern tıbbın gelişmesinden önce yaraların temizlenmesi amacıyla geniş bir kullanım alanına sahip olsa da; bugün salata soslarında, turşularda, gıda koruyucularında kullanılmaktadır. Mutfakların önemli aromatik soslarından olan elma sirkesi; potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum olmak üzere pek çok faydalı mineralin yanı sıra A, B2, B6, C ve E vitaminleri yönünden de oldukça zengindir. Elma sirkesi, içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler ile insan vücudu için sayısız fayda sağlamaktadır.

Elma Sirkesinin Ne Gibi Faydaları Var?

- Dezenfekte edici özelliği ile elma sirkesi mantar, siğil vb.. rahatsızlıklarla aynı zamanda özellikle küçük yaşlarımızda karşılaştığımız saç bitleri gibi rahatsızlıkların bertaraf edilmesinde etkilidir.

- Elma sirkesi bakterileri yok ederek vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur.

- Elma sirkesi kan şekerini düzenler dolayısıyla şeker hastalığının tedavi edilmesinde de gayet faydalıdır.

- Elma sirkesi kalp damar rahatsızlıkları için faydalı ve kalp krizi geçirme riskini en aza indirmek için çok faydalı bir besindir.

- Düzenli kullanımda migren hastalarının migren ağrılarının geçirilmesinde de çok etkin rol oynar.

- Elma sirkesi çok güçlü bir antioksidandır ve bu sayede kanser hücrelerinin gelişiminin önüne geçer, bizleri kansere karşı korur.

- Dahili olarak kullanıldığında sayısız faydaları olan elma sirkesi harici olarak cilt bakımında da kullanılır. Özellikle yüzdeki akne ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir. Bir pamuk yardımıyla su ile karıştırılıp sorunlu bölgeye uygulandığında sivilce ve aknelerin giderilmesinde etkilidir.

- Saçları güçlendirerek daha canlı görünmesini sağlar ve saç dökülmesinin önüne geçer.

- Düzenli olarak elma sirkesi tüketen kişiler kendilerini daha dinç ve atik hissedeceklerdir.

- Kilo sorunu olan kişiler için hem tokluk hissi vermesi hem de yapılan faaliyetlerde yağ yakımını hızlandırması sebebiyle elma sirkesi zayıflamaya da yardımcı bir gıda takviyesidir. 

Elma Sirkesinin Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Elma sirkesinin kullanım şekli kullanım amacına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eğer kilo kontrolü ve fit olmak için elma sirkesi kullanacaksanız yemeklerden önce meyve suyunun içerisine bir miktar elma sirkesi ekleyerek içmeniz önerilmektedir. Diyabet hastası iseniz ve kan şekerinizi dengede tutmak istiyorsanız doktorunuza danışarak elma sirkesi tüketebilirsiniz. Yatmadan 1 saat önce iki yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içine döküp karıştırarak tüketebilirsiniz. Elma sirkesi ile saçlarınızı güçlendirmek istiyorsanız bir miktar suyun içerisine elma sirkesi ekleyerek karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. 15 dakika bekleterek ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Günlük Elma Sirkesi Tüketimimiz Ne Kadar Olmalı ?

Tüm takviye gıdalarda olduğu gibi elma sirkesinde de kullanım ölçüsü çok önemlidir. Faydalarından istifade edebilmek adına 1 çay kaşığı ile 2 yemek kaşığı arasında elma sirkesi tüketilebilir. Çok fazla miktarlarda almamak ve başlarken küçük ölçülerle başlamak faydalı olacaktır. Çok fazla alındığında özellikle midemiz olmak üzere yan etkileri görülebilir.