Devedikeni papatyagiller ailesinden birçok dikenli bitki türünün ortak adıdır. Devedikeni değişik bölgelerde sütlükengel, meryemanadikeni, devekengeli olarak bilinir.

Gövdesi, baş kısmı ve yaprakları yeşil renkli ve üst kısmı mor renkli küçük çiçeklerden oluşur. Boyları 1 metreye kadar ulaşabilen devedikeni genellikle yol kenarlarında, tarım alanlarının dışında kendiliğinden yetişir.

Devedikeni şifalı bitkiler arasında en fazla rağbet gören bitki türlerindendir. Eski zamanlardan beri hastalıklara karşı kullanılmaktadır.

Devedikeninin en yoğun kullanıldığı alanlar; karaciğer, safra kesesi ve siroz rahatsızlıklarıdır. Devedikeninde bulunan silymarin olarak adlandırılan etken madde bu rahatsızlıkların giderilmesinde rol oynar. Silymarin ile hazırlanan özel karışımlar Avrupa’da mantar zehirlenmelerine karşı panzehir olarak kullanılır. Tüm bunların yanında devedikeni eski zamanlarda emziren annelerin sütlerinin arttırılması amacıyla da kullanılmaktaydı.

Devedikeni çay halinde; 1 çay kaşığı öğütülmüş devedikeni tohumunun sıcak suda 10 dakika bekletilip demlenmesi şeklinde tüketilebilir. Günde 3 defa kullanımı uygundur.

Devedikeni ekstraktı ; Özel hazırlanmış gıda takviyeleri kapsül halinde satışa sunulmaktadır. Bu ekstraktların maksimum düzeyde etkili olabilmesi için %60 oranında silymarin içermesi ve günlük alım dozunun en az 350 mg düzeyinde olması önemlidir.