D vitamini insan vücudunun güneş ışınlarına maruz kalması sonucu vücut tarafından doğal olarak üretilen bir vitamin olduğu için halk arasında güneş vitamini olarak da bilinir. D vitaminin en bilinen ve en önemli özelliklerinden biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir ancak bunun dışında da vücut için çok önemlidir. D vitamini kalsiyum ve fosfor emilimini düzenler , kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. D vitamini gerekli miktarda alınmadığında iskelet sistemi hastalıklarına, kemik ağrılarına, kas ve eklem güçsüzlükleri gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. D vitamini eksikliği hastalıkları genellikle güneş ışığının insan vücuduna yeteri kadar temas etmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca D vitamini fazlalığı da bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. D vitamini doğal besinler ya da takviyeler ile vücuda alınabilmektedir.

D vitamini besinlerde kısıtlı miktarda bulunmaktadır. Ancak az miktarda da olsa bazı besinlerde D vitamini bulunmaktadır. Somon balığı, ringa balığı, kılıç balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklarda, yumurta sarısında, dana karaciğerinde, karides, tavuk, kırmızı et ve doğada bol güneşli yerlerde yetişen mantarlarda D vitamini bulunmaktadır. D vitamini olan yiyecekler düzenli olarak tüketildiğinde D vitamini eksikliği kilo sorunları başta olmak üzere tüm sağlık sorunları zaman içerisinde azalma göstermektedir. 

D vitamini eksikliğinde en sık görülen sağlık sorunları şişmanlık, yüksek tansiyon, depresyon, ruhsal bunalım, alzheimer, yorgunluk hastalığı ve miyopati olarak sıralanabilir.