Balık Yağı Nedir ? Omega 3 Nedir ?

Balık yağı; ringa balığı, ton balığı, uskumru gibi yağlı balıklardan elde edilen hayvansal bir yağdır. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olması sebebiyle gıda takviyesi olarak kullanımı yaygındır. Balık yağı gıda takviyeleri sıvı ve yumuşak kapsül formunda hazırlanmaktadır.

Omega-3 farklı türleri olan bir yağ asididir. Bu türlerden alpha linolenik asit bitkisel kaynaklarda, diğer türler olan DHA ve EPA balık ve deniz ürünlerinde bulunmaktadır. Omega-3 içeren bitkisel kaynaklara; keten tohumu, soya fasülyesi, ceviz, chia tohumu ve kanola yağı örnek verilebilir. Omega-3 içeren deniz ürünlerine; ton balığı, orkinos, ringa balığı, somon, sardalya gibi soğuk su balıkları örnek verilebilir. 

 

Araştırmalar sıkça balık yağı tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma oranlarının daha az olduğunu göstermektedir.

Balık yağı yaşlanmanın etkisi ile oluşan bilişsel bozuklukların önüne geçer. Beyin fonksiyonlarını düzenler, hafızayı güçlendirir.

Balık yağı kemik sağlığı içinde faydalıdır. Kalsiyum ve D vitamini gibi Balık yağının da kemik sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Balık yağı vücutta yağ yakımına yardımcı olabilir. Özellikle diyet ve spor eşliğinde tüketilmesi bu anlamda etkisini arttıracaktır.

Karaciğer Yağlanmasını Önlemeye Yardımcıdır. Özellikle alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması durumunda, omega 3 yağ asitlerinin en iyi kaynağı olan balık yağının kullanımı hastalığın iyileştirilmesine ve karaciğer işlevinin desteklenmesine yardımcı olur.

Psikotik bozukluklar, depresyon ve şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklarda balık yağı takviyelerinin olumlu sonuçlar verdiğine dair bazı bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bunun yanı sıra çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) sorununun önlenmesinde de omega 3’ün etkili olduğu bilinmektedir.

Göz sağlığını korur. Yeterli miktarda omega-3 almayan bireylerde göz hastalıklarına yakalanma olasılığı artar. Bu nedenle düzenli balık tüketmeyen bireylerde göz sağlığının korunması için balık yağı takviyelerinden faydalanılabilir.