Arı Poleni Nedir ?

Esasen Arı Poleni; gün boyu çiçekten çiçeğe dolaşan işçi bal arılarının toplayıp biriktirdikleri çiçek polenleridir. Arı poleni arılar içinde temel bir besin kaynağıdır. Polenlerin büyük kısmı arılar tarafından tüketilmekte, geri kalan kısmı ise insan müdahaleleriyle birikmeye bırakılmaktadır.

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

-Vücudumuzdaki şeker oranını sabitler.

-Bağışıklık sistemimiz için çok faydalıdır. İçerde bulunan proteinler, B, C, D, E vitaminleri, beta karoten, kalsiyum, magnezyum, selenyum, nükleik asit, lektin, sistein maddelerinin hepsinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ispatlanmıştır.

-Arı Poleni stresle mücadelede yardımcı ve ruh halini düzene sokacak vitaminleri içerir. 

-Arı Poleni vücut enerjisini ve direncini arttırmaktadır. Bu sebeple sporcular tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır.

-Polen iştah açıcı özelliğiyle kilo alamama(zayıflık) için faydalıdır. Aynı zamanda kansızlık sorununun giderilmesinde etkilidir.

- Güçlü besleyici özelliği ile hastalıktan kalkanların en kısa sürede eski gücüne ve enerjisine kavuşmasını sağlar.

-Hücre yenileyici olan arı poleni dokulardaki yaşlanmaları geciktirir. Kadınlarda menapoz, erkeklerde andropoz dönemlerinin daha sakin ve sorunsuz geçirilmesini sağlar. Böylelikle yaşlılıkta dinamizm, yaşama sevinci, cinsel iktidar kazandırır. Daha uzun sağlıklı ve genç bir yaşam sağlar.